Sziget 2014

sziget14 Сигет е еден од најголемите мултикултурни настани во Европа. Првпат се одржа во 1993 година и веќе се подготвува за 22то издание. Фестивалот привлекува околу 400 000 фанови од над 70 земји, се случува на прекрасниот остров Обудаи во срцето на Будимпешта, а нуди 7 дена летување и неограничена забава со најголемите светски музички имиња, со околу 200 настапи дневно и над 50 различни сцени. Музика има за сечиј вкус, но и театарски претстави, арт перформанси, филмови, изложби, слем поезија, курсеви и работилници, арт маркет, циркус, акробати и жонглери, стенд-ап комедија, кароке, банџи џампинг, спа, турски бањи и масажи, НВО саем, зона за логички игри, јога, таи чи и амбиент чилоут зона, спортска зона, голем број ресторани со најразлични светски кујни, мали барови и чајџилници, винска градина со најдобрите унгарски вина, плажа...

И секако, не заборавајте дека фестивалот се случува во центарот на Будимпешта, еден од најубавите градови во Европа.

Проджба на билети и организиран превоз преку продажната мрежа на http://kupikartizase.com/. Цените на билетите се наведени подолу во зависност од изборот на пакетот. Цената на организираниот превоз е 3700ден.

Ако сакате да бидете во тек со најновите вести во врска со фестивалот, посетувајте ја официјалната веб страна на македонски www.szigetfestival.mk што почесто, или пак едноставно следете ги на Facebook или Twitter.

НАПОМЕНА!!!

по купувањето на овој билет да ги доставите вашите<br/>  име и презимена dona@szigetfestival.mkSziget 2013 aftermovie

Неделен билет со кампување (Weekly Pass with camping)

Цена до 30 април: 13.000 ден
Цена до 31 јули: 14.200 ден
Крајна цена: 15.500 ден

 • Целосно фестивалско доживување од 11-18 август
 • Вклучен влез за Ден -1 и Ден 0 како и за 5 "регуларни" фестивалски дена
 • Вкулучена можност за кампување
 • Вклучена можност за туширање
 • Вклучена можност за надоградување на билетот
 • Продолжете ја забавата со Sziget-B.my.Lake комбинирана влезница

 

5 дена без кампување(5 Days Pass >non-camping)

Цена до 30 април: 11.100 ден
Цена до 31 јули:12.400 ден
Крајна цена: 13.000 ден

 • Вклучени 5 фестивалски дена (13-18 август)
 • Кампување и туширање не е дозволено

 

Дневни билети

Цена: 3.100 ден

 • Еден ден Сигет (12, 13,14,15, 16 или 17 август)
 • Кампување и туширање е дозволено само за оние што имаат билети за најмалку два дена, еден по друг

 

Ситипас нараквица (Sziget Budapest Citypass)

Цена: 740 ден / 2 дена, 2.050 ден. / 13 дена

 • Слободен јавен превоз
 • Слободен превоз со шатл автобуси
 • Слободен превоз со Сигет Брод
 • 50% попуст на влезниците за сите музеи во Будимпешта
 • 20% попуст на влезницата за Зоолошката градина на Будимпешта
 • Повеќе информации

 

Доплата за ВИП камп

Цена: 8.000 ден за целото времетраење на фестивалот

 • Удобно и релаксирано кампување
 • Капење во базен (Free)
 • Сефови (Free)
 • Wi-fi (Free)
 • Рецепција 24/7, обезбедување и  услуги за чистење
 • Полначи за мобилни телефони (Free)
 • Дополнителни услуги: минимаркет, снек  бар
 • ВИП тоалети и тушеви
 • За да можете да ја купите оваа услуга мора да имате или Weekly Pass (with camping) или  дневен билет за два последователни дена

 

Доплата за "Alternativa camping”

Цена: 3.700 ден за целото времетраење на фестивалот

 • Италијанска гостопримливост и автентично "Dolce Vita" дожувување
 • Затворен кампинг простор
 • 24/7 рецепција, засилено обезбедување
 • Домаќини кои говорат италијански и англиски јазик
 • Wi-Fi (Free)
 • Дополнителни услуги: бесплатни полначи за мобилни и сефови
 • Поголем број тушеви и тоалети
 • За да можете да ја купите оваа услуга мора да имате или Weekly Pass (with camping) или  дневен билет за два последователни дена

 

Доплата за Apéro camping

Цена: 3.700 ден за целото времетраење на фестивалот

 • Француска гостопримливост
 • Затворен кампинг простор
 • 24/7 рецепција, засилено обезбедување
 • Домаќини кои говорат француски и англиски јазик
 • Wi-Fi (Free)
 • Дополнителни услуги: бесплатни полначи за мобилни и сефови
 • Поголем број тушеви и тоалети
 • За да можете да ја купите оваа услуга мора да имате или Weekly Pass (with camping) или  дневен билет за два последователни дена