Skopje Undercity Festival 2

skopje undercity 2

Ви го најавуваме 2рото издание на фестивалот и воедно најголемата предновогодишна забава со електронска музика и концертна програма.
После одличната забава со Kovalski, Electric Universe и Prti Bee Gee, следува уште подобро продолжение.
Уникатно музичко случување на 2 посебни подиумa:
техно и транс како и концертна програма од 20.00 до 23.00 со хип хоп легендата Frenkie

Jon Rundell
Еден од водечките светски техно дји од фамилијата на CARL COX.Jon Rundell e реномиран музички продуцент, ремиксер и сопственик на издавачка куќа.Тој е истовремено главен менаџер на издавачката куќа на Carl Cox / INTEC Records како и ресидент дј на поголемиот број негови светски настапи.Јон поседува богата продуцентска биографија, експериментална на моменти, но секогаш созреана и разноврсна со која тој остана доследен продуцент и диџеј низ речиси сите аспекти на електронска музика во последните осум години. Секој сингл кој досега го има издадено се наоѓа во врвот на Top20 табелата на Beatport, додека во 2011 година, неговата песна "Knick Knak" се искачи на Број 1.Музиката на Џон доби широка поддршка низ светот и тоа од страна на Richie Hawtin, Loco Dice, Адам Beyer, Dubfire, Nick Fancuilli ,Joris Vorn и други. JON RUNDELL исто така поседува одлични remixing вештини и неговата работа се гледа на изданијата на Moby, последниот албум на Carl, Пол ван Дајк ("In between") и Fatboy Slim .Покрај сето ова, Џон има светско признание за неговото диџеј сетови. Во текот на неговата кариера Џон настапува подеднакво на големите светски фестивали како и алтернативните подиуми ширум светот / Privilige и Space во Ибица, Guvernment во Торонто, LeShowcase во Париз, Fabrik во Мадрид, F135 во Прага и Sielo во Њујорк.Фестивалските настапи ги вклучуваат - Global gathering, Dancevalley, Future Music Festival, Ultra Music Festival, Sonar, Creamfields, Street Parade, Tommorowland.

U-Recken
Транс легендата за кoja не треба посебна најава.Еден од милениците на транс публиката токму поради својот препознатилив и уникатен стил.4 те албуми кои досега ги има издадено се ремек дела и ретко кој друг артист има составено толку добри песни на секој поединечен албум.

Frenkie
Еден од малкуте балкански рап/хип хоп артисти со светски призната кариера.Текстовите на Босанскиот хип хоп велемајстор Френки ги споредуваат со оние на Rage Against the Machine .Кариерата ја започнува заедно со Едо Маајка.Досега зад себе има 4 албуми и еден кој штотуку излезе како и безброј настапи и соработки со бројни артисти.

Билетите и овој пат по супердостапна цена за сите, 300 денари, преку продажната мрежа на Купи Карти За Се.