Paul Van Dyk

Хедлајнер на годинешниот СКОПЈЕ ГОРИ ФЕСТИВАЛ 2015 !

paul van dyk

Ве информираме дека хедлјнер на овогодинешниот фестивал СКОПЈЕ ГОРИ ќе биде еден од најголемите DJ на сите времиња - неговото височество Paul Van Dyk.

Фестивалот Скопје Гори на кој досега настапиле едни од најголемите музички имиња  како Massive Atack, Billy Idol, Hurts, Orbital, Public Enemy… оваа година на својата звучна листа на светски изведувачи ќе го запише и Paul Van Dyk кој во склоп на својата светска турнеја каде покрај големите хитови го промовира и својот нов албум кој воедно е и продолжение на неговиот најуспешен албум „The Politics Of Dancing 3“.

Paul Van Dyk е германски диџеј, музичар и продуцент. Како еден е од првите вистински суперѕвезди меѓу DJ – ите, Paul Van Dyk е првиот уметник кој успеа да добие Греми номинација за новата, а сега веќе престижна категорија Best Dance/ Electronic album за неповторливиот „Reflections“ од 2003 година. Прогласен е за светски No.1 – DJ во 2005 и 2006 година, нешто што на малку DJ-и му успеало досега. Со продадени повеќе од 5 милиони продадени албуми низ целиот свет, Paul Van Dyk  е еден од најуспешните DJ-и на сите времиња.

Фестивалот традиционално ќе се одржи на стадионот АРМ во Градскиот Парк во Скопје на 16ти Јули. Билети во предпродажба по цена од 600 денари, додека на врата цената на влезниците ќе биде 800 денари.