Васил Хаџиманов бенд - ВХБАНД

Идејата на Васил за комбинирање на балкански традиционален, народен ритам и западен, модерен стил на музика (џез, фанк, рок, прогресивна, светска музика…) е целосно автентична во неговата музика и е единствен пристап кон џез-музиката.

Во 2001 година, Васил Хаџиманов Бенд го издаде својот прв албум „11 причини за…“ под српската етикета ПГП-РТС, а првиот отпечаток распродаден за само три месеци. Во 2002 година, тие исто така ја освоија наградата „Фестивал Беовизија“ „Најдобар албум на годината“.

Во 2002 година, за телевизијата АРТЕ им се придружи на Васил Хаџиманов Бенд, на Горан Паскаalевиќ и неговата филмска екипа на документарен филм за Белград. За овој документарен филм Васил компонираше музика, а групата, предводена од нивниот перкусионист Бојан Ивковиќ, глумеше и свиреше музика во филмот. Во овој период, музиката на Васил можеше да се чуе и во филмот „011 Белград“, од младиот австриски режисер Мајкл Фајфенбергер и во филмот „Кога ќе пораснам, ќе бидам кенгур“.

Во 2003 година, тие го издадоа својот втор албум „Кафанки“, под етикетата PGP-RTS, кој успешно го промовираа низ цела Европа. Истата година, ВХБанд ја освои наградата „Најдобар инструментален албум на годината“ на фестивалот „Сункане Скале“ во Црна Гора.

Во ноември 2003 година, ВХБанд настапи на фестивалот „Влези музика“ во Белград, споделувајќи ја сцената со познатиот Jо Завинул и неговиот бенд Завинул Синдикат. Слушајќи како звукот на бендот звучи во живо, Завинул лично ги покани Васил и неговиот бенд да играат во неговиот нов клуб „Birdовата птица земја“ во Виена (Австрија), во пролетта 2005 година.

Во јуни 2004 година, ВХБанд беше поканет од виртуозот на виолина Најџел Кенеди да настапи со него на неговиот голем концерт во Белград. Ова искуство и оваа претстава беа пријатно изненадување и за изведувачите и за бројната публика.

Во август 2005 година, VHBand ја претстави балканската музика на големата светска изложба Expo 2005 Aichi во Јапонија и беа единствениот претставник на Србија и Црна Гора. Бендот доживеа голем успех и имаше најголем број посетители (над 3000) на сцената ЕКСПО ДОМЕ, досега рекорд. Овој настан беше снимен во документарниот филм „Мост вечен“, напишан и режиран од Наташа Хаџиманов.

Во ноември 2005 година, VHBand одржа три многу значајни концерти во Париз, во рамките на традиционалниот џез фестивал на културните центри на Европа „Jazzy Colors“, повторно ја претставува својата земја.

Во март и август 2006 година, тие одиграа два одлично присутни и поздравија концерти во Трст (Италија).

Во пролетта 2006 година, Васил компонираше музика за филмот „Ударот на срцето“ на режисерот Мика Алексиќ, кој беше претставен на бројни филмски фестивали.

Во октомври 2007 година, повторно во соработка со етикетата PGP-RTS, го издадоа својот трет албум насловен „3 - Сега Му е Мајката“, кој тие успешно го промовираа низ цела Србија и Европа.

Во април 2009 година, тие го снимија својот четврти албум „otaивота ми“, кој музичките критичари го оценија како нивно најдобро досега, а последниот албум објавен во соработка со српската етикета ПГП-РТС.

Во 2013 година, тие го промовираа нивниот петти албум „Можеш ли да го ископаш?“, Кој беше издаден во дигитален формат од музичката етикета „Оверџас рекордс“ од Хамбург (Германија), додека ЦД-то беше издадено за музичката етикета Змекс од Белград.

Во 2016 година, VHBand направи голем чекор напред, објавувајќи го нивниот шести албум „Alive“ за престижната американска издавачка куќа „MoonJune Records“ од ујорк. Албумот е снимен во живо во пет различни градови, во пет концертни сали. Специјален гостин на овој албум беше светски познат и признат саксофонист и автор Дејвид Бини.

Албумот „Alive“ собра многу, и универзално позитивни прегледи низ целиот свет, и е одликуван како едно од најдобрите изданија на 2016 година, од страна на признатиот американски музички магазин „Даунбет“. Во истата година, сите членови на групата беа признати како извонредни музичари, достигнувајќи го врвот во 5-те различни топ листи, во своите категории.

На почетокот на 2019 година, тие го издадоа седмиот албум „Lines in Sand“ повторно во соработка со американската музичка етикета „MoonJune Records“. Овој албум повторно ги премести границите на прогресивната музика, која ја препознаваат фановите и музичките критичари ширум светот, наградувајќи ја со највисок рејтинг и одлични прегледи.

Во текот на изминатите 20 години, Васил и неговиот бенд успеаја да ја играат својата музика на концерти и музички фестивали низ целиот свет.

Билети по цена од 500 мкд