Ана Синицки и Борко Милојковић

Ана Синицки, мецосопран, ги заврши основните студии за пеење на Академијата за убави уметности во Белград. Добила стипендија од универзитетот Јеил во Соединетите Американски Држави, каде магистрирала и после тоа завршила во програмата за уметничка диплома. Таа е единствената уметничка од овој регион која доби стипендија од овој престижен универзитет. 

Нејзините неодамнешни настапи вклучуваат улогата на Анџелина / Пепелашка во операта со истото име во Театро Комунале Виторио Алфиери во Сиена и Театро Џузепе Верди во Пјаченца, Орлофски во слепиот глушец како и Хати во мјузиклот Kiss me Kate, Vava in Moscow Cheriomuski, Sylvaine and Sylvaine Палмира во Ил Си во Аудиториум ди Милано.

Таа исто така глуми во Кармен во операта со истото име, Трета дама во магијата Фруле, Черубино / Марселина во бракот на Фигар, amамиле во операта со исто име, Консепсија во шпански часовник, Анита во Ла Навараисе и Ла Бел Далсине во Дон Кихот, Корнелија во Julулиус Цезар, Сузи во Ла Рондин, Филипиевна во Јуџин Онегино, Купидон во Орфеј во Подземјето и Ана Петровна во Операта Петроград во белградскиот младински центар.

Има настапувано со престижни оркестри како Оркестарот Синфоника ди Милано „Giузепе Верди“, Оркестарската „aleеле Филхармонија“, Ликовниот ансамбл на Министерството за одбрана на Република Србија „Станислав Биники“, „Оркестар дел кармин“, „Младинска филхармонија“, „Младинска филхармонија“ итн.

Таа го прави својот деби албум во 2017 година под името МИ АЛМА. Музиката што го пропушта овој албум е нејзина мешавина од класична и популарна музика, која ја игра со големо задоволство и исто така за прв пат се најде во улогата на композитор, текстописец и вокален продуцент.

Од 2006 г. соработува со истакнати музички бендови и оркестри, настапувајќи во Newујорк, како и во Конектикат. После тоа следат настапи во Италија, Русија, Македонија и Србија, меѓу кои се издвојуваат бројни претстави на Театро Виторио Алфиери во Сиена, Театро usузепе Верди во Пјаченца, Аудиториум ди Милано во Милано и концерти во Анучиата ди Абиатеграссо и Каса Верди во Милано, концерт на фестивалот „Скопско лето“ во Скопје, Фестивал Битфест во Битола, фестивал посветен на руската музика во Русија „Се сеќавам на мирот спасен“, Фестивалот Денови во Белград во Белград, појавувајќи се во Коларац и во Центарот Сава и Градското собрание на Белград, исто така презентирајќи на бројни рецитали на разни театри, настани и амбасади во Европа.

Во Белград и Србија има изведено бројни рецитали и има настапувано на концерти во сали како Гранд сцената на Центарот Сава, Српскиот народен театар во Нови Сад, Операта Мадленијанум, Дом на Илија М. Коларац, Народен театар во Белград, Градско собрание, Етнографски музеј, Национален Библиотека, галерија на српската академија на науките и уметностите, римски аудиториум, руска куќа, дом на српските вооружени сили и др.

Редовно настапува на хуманитарни концерти и е активна во проектот за доведување на класична музика пред младите.

Неколку пати има настапувано во оперското студио во Народниот театар во Белград и во Операта Мадлианиум, каде соработуваше со светски познатиот оперски примајдон, проф. Бисерком Цвејиќ.

Има настапувано во живо на телевизија и радио и во Европа и во Америка и има снимено многу нејзини настапи на радио и ТВ станици како што се Радио ТВ Србија РТС, РТВ Студио Б, РТВ Пинк, ТВ Прва, Радио Белград, ТВ Арт, ТВ Коперник, РТ Војводина, ТВ Наша, ТВ Банат, ТВ Среќен, TVенски ТВ, ТВ Панчево, ТВ N1, Радио Новости, Македонска МКТВ, ТВ Тера, ТВ 24, итн.